Zostań członkiem koła naukowego "Inżynier XXI wieku"

Laboratoria

Laboratorium Inżynierii Zarządzania

Data: 29.01.2023

Laboratorium Inżynierii Zarządzania – komputerowe laboratorium, w którym realizowane są zajęcia związane z wdrażaniem systemów informatycznych, integracją systemów zarządzania produkcją oraz informatyką i komputerowym wspomaganiem prac inżynierskich.

Przykłady oprogramowania i aparatury wykorzystywanej w zajęciach dydaktycznych w Katedrze Inżynierii Produkcji:

kip4.jpg

Oprogramowanie symulacyjne Arena, Flexim i Simio

Narzędzia wspomagające projektowanie systemów produkcyjnych, jakimi są linie produkcyjne, gniazda i stanowiska pracy, oraz do analizy zachodzących w nich procesów. Oprogramowanie symulacyjne łączy analizy przepływów materiałowych i informacyjnych procesów produkcyjnych z metodami optymalizacji, teorią prawdopodobieństwa i analizą statystyczną.

REKORD.ERP

Komercyjne oprogramowanie klasy ERP, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi w obszarze zarządzania szeroko rozumianym procesem produkcyjnym.

CEIT.AGV

Bezobsługowy autonomiczny pojazd do transportu wewnętrznego poruszający się po zaprogramowanej trasie, z narzuconymi miejscami i czasami postoju. Pojazd może być wykorzystywany jako ciągnik lub można na nim zamontować paletę lub stół umożliwiający np. przemieszczanie przedmiotów pracy przez kolejne stanowiska montażowe.

System RFID

Stanowisko do testowania radiowej technologii identyfikacji przedmiotów pracy, materiałów, wyrobów wykorzystując sygnał radiowy. System składa się z terminalu z drukarką RFID, czytników oraz bramki logistycznej.

CEIT.TABLE

Komputer z ekranem dotykowym i oprogramowaniem wspomagającym optymalizację przepływów materiałowych. Za pomocą takiego systemu może zmieniać i testować różne koncepcje rozmieszczenia stanowisk pracy, dróg transportowych oraz miejsc i sposobu składowania części.

CEIT.VR i okulary AR

Aparatura wykorzystująca technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System CEIT.VR umożliwia stworzenie trójwymiarowego modelu hali produkcyjnej i jej wizualizację w okularach VR. Można w nim opracować i porównać kilka wariantów rozmieszczenia stanowisk, wykonania instalacji dostarczających różne media na stanowiska produkcyjne, rozmieszczenia dróg transportowych oraz miejsc składowania materiałów. Natomiast w okularach AR na rzeczywistym obrazie, np. obsługiwanej maszyny, można wyświetlić różne informacje związane np. z jej obsługą, wykonywaniem napraw i konserwacją. Można je również wykorzystać w kompletowaniu materiałów w magazynie.

Czy wiesz że ...

2021 © Koło Naukowe Inżynier XXI wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.