W dniu 21 października 2016 roku odbyło się wręczenie dyplomów ukończenia specjalistycznych kursów z dziedziny programowania sterowników PLC. W uroczystości udział wzięli studenci Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki, Dziekan Wydziału prof. Jacek Nowakowski, dyrektor Katowickiego oddziału firmy ASTOR – mgr inż. Paweł Wróbel oraz dr inż. Jacek Rysiński, dr inż. Marcin Sidzina, mgr inż. Ewa Bebek, mgr inż. Adam Jabłoński.
Na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki działa Autoryzowane Centrum Szkolenia GE Automation & Controls. GE Automation & Controls jest jednym ze światowych liderów automatyki przemysłowej specjalizującym się w sterownikach programowalnych PLC, systemach sterowania klasy DCS, panelach operatorskich oraz oprogramowaniu SCADA.
Obecnie od każdego inżyniera automatyka wymaga się praktycznej znajomości sterowników programowalnych PLC. W 2004 r. AF SEKO podpisało z ATH umowę, na mocy której studenci kierunku Automatyka i Robotyka oraz Informatyki korzystają na zajęciach laboratoryjnych ze sprzętu i oprogramowania Autoryzowanego Centrum Szkolenia GE Automation & Controls. Sala laboratoryjna wyposażona jest w osiem stanowisk. Każde stanowisko, to komputer z oprogramowaniem narzędziowym i sterownik PLC z wejściami, wyjściami dwustanowymi i analogowymi, zadajnikami sygnałów, modułami do komunikacji w różnego rodzaju sieciach przemysłowych. Studenci mają do dyspozycji na zajęciach zarówno modele urządzeń, jak i urządzenia wykonawcze stosowane w przemyśle. Dzięki temu studenci ATH mają zagwarantowany bezpośredni dostęp do sprzętu i możliwość samodzielnej nauki programowania sterowników PLC. Najlepsi z nich po zdaniu egzaminu praktycznego uzyskują bezpłatnie dyplom ukończenia kursu wydany przez Centrum Szkolenia GE Automation & Controls prowadzone przez Akademię Astor.
W tym roku 44 osoby zdały praktyczny egzamin, dzięki czemu otrzymały dyplom ukończenia kursu.
Studenci WBMiI mają możliwość uzyskania następujących dyplomów wydawanych przez Akademię ASTOR:
– W ramach przedmiotu „Systemy Monitorowania i Sterowania” – Podstawy programowania sterowników PLC.
– W ramach przedmiotu „Sterowanie Sekwencyjne” – Programowanie sterowników PLC.
– W ramach przedmiotu „Systemy Czasu Rzeczywistego” – Sterowniki GE Intelligent Platforms w sieciach przemysłowych.
– W ramach przedmiotu „Monitoring w Przemyśle” – Programowanie paneli operatorskich Quickpanel CE.
– W ramach przedmiotu „Programowanie Sterowników Automatyki PAC” – Programowanie kontrolerów PACSystems serii RX3i.
– W ramach przedmiotu „Systemy Wizualizacji SCADA” – System wizualizacyjny Wonderware InTouch.
2021 © Koło Naukowe Inżynier XXI wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.