Absolwenci Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki na pierwszych miejscach rankingu w kolejnej edycji Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów ELA wykonano na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ośrodku Przetwarzania Informacji. Głównym celem jest przekazywanie sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji o sytuacji absolwentów na rynku pracy. Źródłem informacji są dane administracyjne pochodzące z dwóch źródeł:
ELA generuje następujące raporty dotyczące absolwentów szkół wyższych:
Analizując aktualny raport okazuje się, że absolwenci naszego wydziału są w czołówce osób najlepiej zarabiających w województwie śląskim oraz w Polsce!
Analizę można wykonać dla poszczególnych kierunków, form kształcenia czy poziomów studiów.
Przykładowo, w przypadku absolwentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn studiów II stopnia (mgr) są na drugim miejscu w Polsce pod względem zarobków (uwzględniając Względny Wskaźnik Zarobków*).
Przygotowując analizy rankingu uczelni na Śląsku absolwenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn studiów II stopnia (mgr) są na pierwszym miejscu, a absolwenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn studiów I stopnia (inż) są na drugim miejscu.
Analizując dane związane z czasem podjęcia pracy od obrony – to jest bardzo dobrze. Faktycznie nasi absolwenci od razu podejmują pracę zawodową:
Podobne rankingi można wykonać dla wszystkich kierunków oferowanych na wydziale.
Przygotowano na podstawie: https://ela.nauka.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ekonomiczne-losy-absolwentow
—
* Względny Wskaźnik Zarobków
Wynagrodzenie absolwenta ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie w stosunku do średnich zarobków w jego miejscu zamieszkania. Im większa wartość tym lepiej.
Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania. Natomiast wartości poniżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają poniżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania.
2021 © Koło Naukowe Inżynier XXI wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.