Zostań członkiem koła naukowego "Inżynier XXI wieku"

Aktualności

Inżynier XXI Wieku'2024 - podsumowanie

Data: 08.12.2024 Kategoria: Konferencje Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

6 grudnia 2024 roku na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Studentów i Doktorantów „Inżynier XXI Wieku”. Wydarzenie przyciągnęło uczestników z Polski i zagranicy, w tym studentów, doktorantów, naukowców oraz przedstawicieli branży technologicznej. Głównym celem konferencji było zaprezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych, wymiana doświadczeń oraz inspirowanie do współpracy nad innowacyjnymi projektami w ramach „Przemysłu 4.0”.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących prezentacji w ramach paneli tematycznych, a także wziąć udział w sesji posterowej. Podczas tej sesji młodzi naukowcy przedstawili wyniki swoich badań oraz projekty, które wzbudziły duże zainteresowanie zgromadzonych gości. Była to również szansa na bezpośrednie rozmowy z autorami, umożliwiające szczegółowe omówienie omawianych zagadnień oraz nawiązanie cennych kontaktów.

Naukowa część konferencji została zwieńczona przygotowaniem czterech monografii naukowych, które zawierają pełne wersje wybranych prac zaprezentowanych podczas wydarzenia.

Konferencja „Inżynier XXI Wieku” to także wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich było szkolenie „FlexSim, Basic Level”, prowadzone przez ekspertów z firmy Intermarium. Uczestnicy kursu nauczyli się budować podstawowe modele przy wykorzystaniu dostępnej biblioteki obiektów 3D, a po ukończeniu szkolenia otrzymali certyfikaty, co poszerzyło ich kompetencje zawodowe.

Podczas konferencji swoje rozwiązania zaprezentowały również liczne firmy technologiczne, m.in.:

  • Rectus Polska RQS – technologie pneumatyczne,
  • ABB – rozdzielnice przemysłowe,
  • SICK – systemy zabezpieczeń maszyn i urządzeń,
  • Rockwell Automation – systemy napędowe i układy sterowania,
  • Astor i Kawasaki – robot Astorino stworzony w technologii druku 3D,
  • Astar – urządzenia elektroniczne stosowane w medycynie.

Szczególnym punktem wydarzenia była prezentacja robota ABB IRB 1200, który został przekazany studentom przez firmę Polmotors. Ten nowoczesny sprzęt posłuży do celów edukacyjnych, wspierając rozwój umiejętności programowania i automatyzacji.

Dodatkowo, w ramach konferencji, uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli możliwość uczestniczenia w specjalnie przygotowanych zajęciach laboratoryjnych. Młodzi pasjonaci technologii zapoznali się m.in. z działaniem robotów przemysłowych, technologią druku 3D oraz systemów wizyjnych Cognex. Była to niepowtarzalna okazja do praktycznego doświadczenia i inspiracji w kontekście nowoczesnych technologii.

Konferencja ma również wymiar międzynarodowy, co sprzyjało wymianie wiedzy oraz wzmocnieniu współpracy międzyuczelnianej.

Wydarzenie okazało się nie tylko inspirującym miejscem do refleksji naukowej, ale także przestrzenią integracji środowiska akademickiego z przedstawicielami przemysłu. Zawiązane kontakty i nawiązane relacje mogą w przyszłości zaowocować nowymi, innowacyjnymi inicjatywami. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz sponsorom za ich wkład w sukces tegorocznej edycji konferencji.

2021 © Koło Naukowe Inżynier XXI wieku. Wszystkie prawa zastrzeżone.